Antalya’nın Manavgat ilçesinde Hacıobası ve Karaöz Köyü Sele Teslim

Aralık 17, 2010 Yazan  
Katagori Manavgat Haberleri


Yoğun yağışlar sonucu Karpuz Çayının ve Nifrit Çayını besleyen Değirmen, Aliboğlu ve Gökgöğet derelerinin taşması, Hacıobası ve Karaöz Köylerinin su aktında kalmasına neden oldu. Her iki köydede tarım arazileri sular altında kalırken büyük miktarda maddi zararın meydana geldiği belirtildi. Manavgat Kaymakamı Hacı İbrahim Türkoğlu, yağışların devam etmesi halinde, Antalya-Konya ve Manavgat-Alanya karayolunun trafiğe kapatılabileceğini söyledi.
Hacıobası Sele Teslim
Karpuz Çayının taşması sonucu Hacıobası köyü ile Kızılot beldesinde bazı evleri su bastı, tarım alanları sular altında kaldı. Hacıobası köyünde alt katını su basan bir evde mahsur kalan vatandaşla köpeği, jandarma tarafından botla kurtarıldı.
Evini su basan Halil İbrahim Kaya, evinin yanı sıra otomobilinin de sular altında kaldığını belirterek, ´´Taşkının sebebi Karpuz Çayının ıslah edilmemesidir. Yıllardır bu çileyi çekiyoruz. Dilekçe vermemize rağmen yetkililer, Karpuz Çayını ıslah etmediler´´ dedi.
Manavgat Kaymakamı Hacı İbrahim Türkoğlu´da gazetecilere yaptığı açıklamada, ´´Yağışın bu hızla devam etmesi halinde Antalya-Konya ve Manavgat-Alanya karayolunu gece saatlerinde geçici süreyle trafiğe kapatabiliriz´´ dedi.
Manavgat Irmağında taşkın riski olmadığını belirten Kaymakam Türkoğlu, bazı köylerde taşkınların meydana geldiği söyledi. Kaymakam Türkoğlu, Meteorolojiden alınan bilgiye göre, saat 03.00´e kadar yağmurun şiddetli şekilde devam edeceğine işaret ederek, Karpuz ve Alara çaylarında da suların yükseldiğini bildirdi.
Hacıobası Köyü Muhtarı Hasan Ali Gül de Karpuz Çayının taşması sonucu beş evin yanı sıra tarlaların ve seraların sular altında kaldığını, evin üst katlarına sığınan bazı vatandaşları botlarla kurtardıklarını söyledi. Sular altında kalan iki otomobili sel sularının sürüklememesi için halatlarla bağladıklarını anlatan Muhtar Gül, Kızılot beldesi sınırları içerisinde bulunan ATO sitesinin büyük bölümünün de sular altında kaldığını bildirdi.
Manavgat Kaymakamı Hacı İbrahim Türkoğlu´da, yağışın bu şekilde devam etmesi halinde Antalya-Konya ve Manavgat- Alanya karayolunun gece saatlerinde trafiğe kapanabileceğini söyledi. Manavgat Irmağında taşkın riski olmadığını belirten Kaymakam Türkoğlu bazı köylerde taşkınların meydana geldiği söyledi. Gece saat 03.00 sularına kadar yağmurun şiddetli şekilde devam edeceği belirten Türkoğlu ”Karpuz ve Alara çaylarında suların yükseldi. Vatandaşarın dikkatli ve tedbirli olamaları için uyarıyorum. Karpuz çayının yükselmesi nedeniyle Hacıobası köyünde bazı evler ve araziler de su taşkını oluştu. Yağışın devam etmesi halinde D400 karayolu ve Antalya-Konya karayolu geçici olarak trafiğe kapatabiliriz. D400 yolunda bulunan ATO sitesi ve Hacıobası köyünde su taşkını olan evlerdeki vatandaşlarımız jandarma ve vatandaşların yardımı ile kurtarıldı” dedi
Karaöz Köyünde Ekili Alanları Sular altında
Manavgat´a Bağlı Karaöz Köyünde aşırı yağışlar nedeniyle köyün içinden geçen ve Nifrit deresini besleyen Değirmen, Aliboğlu ve Gökgöğet derelerinin taşması sonucunda yüzlerce dönüm ekili alan sular altında kaldı. Karaöz Muhtarı Mustafa Yıldırım, Nifrit deresini besleyen üç derenin her yıl aşırı yağışlardan dolayı taştığını belirterek taşma nedeninin dere yataklarının yeterince temizlenmemesinden kaynaklandığını söyledi. Karaöz köyü muhtarı Mustafa Yıldırım açıklamasında:” Köyde bulunan 3 derenin en büyü Değirmen deresidir. Bu dere üç dere ile birlikte Nifrit Deresini besliyor. Bu üç dere köyün hemen altında birleşiyor. Buradaki problem ağaç ve kuru otların temizlenmemesinden dolayı yaşanan taşkınlardır. Bu derelerin bir an önce islahının yapılmasını istiyoruz. Aşırı yağışlardan dolayı bugün köyümüzde 7 eve sel suyu girdi. Ayrıca 400 dönüm ekili alanda sular altında kaldı” dedi. Köy halkından Süleyman Kılınç ve oğlu Ahmet Kılınç ise, yaklaşık 5 dönüm arazilerinde ekili bulunan lahana, brokoli, patlıcanların sular altında kaldığını belirtirlerken:” Bu derelerin mutlaka genişletilmesi lazım. Kaymakamın bu dereleri gelip mutlaka görmesi lazım. Biz her yıl bu ızdırabı çekiyoruz. Bu dereler her yağıştan sonra Manavgat ırmağından bile hızlı akıyor. Onun için bir an önce islah edilmesini istiyoruz” dediler. Öte yandan tıkanan dereler DSİ yetkilileri tarafından dozerlerle açıldı.

Kaynak: Nehir Gazetesi

Yorumlar